
Pravilo za prevenciju obolijevanja od novog virusa korona je jednostavno: zaštitite sebe i druge, tako što ćete se pridržavati smjernica i uputstava javno-zdravstvenih institucija– Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlja.
Sve osobe treba da se pridržavaju jednostavnih pravila higijene ruku i respiratorne higijene, koja su istovremeno i mjere prevencije oboliijevanja od gripa i čitavog niza drugih respiratornih bolesti. Bitno je da se svi informišu iz validnih i pouzdanih izvora, kako bi se spriječile glasine i neprovjerene informacije, koje kruže društvenim mrežama i internetom.
Osnovni savjeti
Održavajte higijenu ruku što češćim pranjem sapunom i vodom ili dezinfekcionim preparatima na bazi alkohola.
Zašto?
U slučaju da se virus nalazi na vašim prstima, pranje i dezinfekcija ruku će ga ukloniti i najvjerovatnije ubiti.
Kada treba prati ruke:
- Nakon izduvavanja nosa, kijanja i kašlja
- Prije i nakon njege oboljele osobe
- Prije, tokom i nakon pripremanja hrane
- Prije jela
- Prije i nakon tretiranja rane ili posjekotine
- Nakon upotrebe toaleta
- Nakon mijenjanja pelena ili higijene djeteta, koje je koristilo toalet
- Nakon kontakta sa životinjama, hranom za životinje ili životinjskim izlučevinama
- Nakon hranjenja životinja i kućnih ljubimaca
- Nakon odlaganja kućnog otpada
Najbolji način pranja ruku:
- ne kraće od 30 sekundi
- kada kijate i kašljete prekrijte usta i nos laktom ili maramicom (maramicu odbacite u kantu za otpatke sa poklopcem i operite ili dezinfikujte ruke – na ovaj način onemogućićete da virus dospije u vazduh, a odatle i na različite površine; ako kijate i kašljete u dlan, na taj način ćete kontaminirati sve površine koje dotaknete)
Pridržavajte se mjera socijalnog distanciranja
U društvenim kontaktima održavajte najmanje 1 do 2 metra rastojanja između vas i osobe koja ima simptome. Kada neko kija ili kašlje, kapljice iz nosa i usta u kojima se nalazi virus, velikom brzinom dospijevaju u vazduh. Ove kapljice imaju domet od oko jednoga metra, tako da se sve osjetljive osobe, koje se nađu u tom radijusu, nalaze u opasnosti da budu inficirane.
Izbjegavajte konzumiranje sirovih ili nedovoljno termički obrađenih namirnica životinjskog porijekla
Sva sirova i termički neobrađena hrana izložena je mogućnosti kontaminacije virusom, tako da je od posebnog značaja da se sa sirovim mesom, mlijekom i drugim sirovim namirnicama životinjskog porijekla postupa na adekvatan način, te da se iste termički dobro obrade.
Izbjegavajte kontakt sa životinjama na tržnicama i pijacama
Životinje su najvjerovatniji primarni izvor ovog obolijevanja, a ljudi su se najvjerovatnije zarazili tokom bliskog i produženog kontakta sa životinjama. Posebno je bitno izbjegavati kontakt sa svim potencijalno kontaminiranim životinjskim otpadom ili tečnostima na tlu ili površinama u prodavnicama i na tržnicama.
Izvor: Zvanični sajt Vlade Crne Gore i Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti Crne Gore https://www.coronainfocg.me/